تعبیر خواب بلوا و آشوب

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

به عنوان اولین سمبلی که توی این کتاب به طور مفصل که نه.. به طور معتدل و بهینه می خوایم بهش بپردازیم، به سراغ یک سمبلی میریم که توی اخبار روزمره ممکنه که زیاد باهاش رو به رو بشید، اونم سمبل بلوا و آشوب هست.

به طور مثال امشب تلویزیونو روشن میکنیم که اخبار نگاه کنیم و میگه که توی فلان کشور مثلا چین، یه عده بلوا به پا کردن. توی خیابون ریختن، اعتراض کردن و این تصویر مثل بقیه ی اخباری که طی این شب مرور میکنید وارد ذهنتون میشه و بعد شب ممکنه خواب ببینین که در صحنه ی درگیری قرار دارید و حتی بدونید که توی کشور چین هستین و این همون بلوا و آشوبی هست که قبل از خواب، توی اخبار دیده بودین.

خب همچین خوابی چه معنایی داره؟ ممکنه پیش خودمون فکر میکنیم که خب این فقط به خاطر درگیری ذهنیمون بوده، تاثیری بوده که دیدن اخبار روی ذهن ما داشته. ممکنه اگه خواب یکمی شوک بهمون وارد کنه، بترسونمون، تصمیم بگیریم که کمتر به اخبار توجه کنیم. کمتر وقتمونو پای تلویزیون بذاریم و استرس و نگرانیمون رو کمتر کنیم.

که البته توجه به کلمه ی استرس و نگرانی خودش یک وجه کلیدی برای تفسیر این خواب هست. در واقع این خواب به خاطر این نیست که شب شام سنگین خوردین یا دیدن اخبار روزمره روی ذهنتون تاثیر منفی گذاشته ولی احساسی که توی خواب تجربه میکنید یه تجربه و احساس واقعیه. همونطور که در واقعیت، قرار گرفتن توی بلوا و آشوب میتونه فرد رو دچار استرس، نگرانی و احساس ناامنی کنه، قرار گرفتن توی آشوب های فکری و روانی مختلف هم می تونه فرد رو به لحاظ روانی خیلی ضعیف کنه.

تداوم احساس ناامنی شغلی، ناامنی عاطفی، می تونه در طولانی مدت خیلی ضعیف کنه و بهش یه احساس فرسودگی بده که کیفیت زندگیشو پایین میاره. همچنی خوابی یکجور هشدار رو میتونه درون خودش داشته باشه. بخصوص اگر شما دوست داشته باشین که زندگی کنید، یه زندگی پر از عشق داشته باشین، این خواب به شما میگه که این ایده آل در خطره چونکه درگیری های ذهنیتون خیلی زیاد شده و از طرفی شما دوست دارین که تغییری هم ایجاد بشه، همونطور که اون بلوا و آشوب در چین، هدفش ایجاد تغییر بوده و به خاطر نارضایتی مردم از وضعیت زندگیشون شکل گرفته.

ذهن و روان شما هم الان از برخی جهات داره نوعی نارضایتی رو تجربه میکنه. یعنی اینکه شاید از برخی جهات شما ترجیح بدین که تغییری به وجود نیاد، همه چی رو روال خودش بمونه، هر روز پاشین برین سر همون شغلی که حالا شاید از درآمدش راضی نباشین، ولی بهتر از هیچیه. شاید هر روز بخواین همون رابطه ی عاطفی رو دنبال کنین که شاید براتون امنیت روانی ایجاد نکرده و به لحاظ عاطفی اقناع تون نمیکنه ولی بهتر از تنهاییه. و این افکاری که آمیخته ای از ترس و نگرانی و بی تمایلی هستن، بی تمایلی به تغییر.... در جایی شما رو دچار درگیری فکری میکنن. هر چقدر هم در ظاهر سعی کنیم با شرایط کنار بیایم، بخش هایی از ذهن و روان ما ایده آلای خودشو دنبال میکنه و درون ما میشه مثل کشور چین، شلوغ و دچار آشوب.

در واقع توی این خواب، شما در عین حال که تک تک افراد درون بلوا و آشوب هستید، تک تک اون پلیس ها، اون شهر، افراد قدرتمند اون کشور و حتی خاک اون کشور هستید. همه ی این ها، می تونن سمبل پتانسیل های مختلف ذهن شما باشن. می تونن نماد ابعاد مختلف افکار و شخصیت شما باشن و مسئولیت تمام اون احساساتی که درون خواب تجربه میکنید به عهده ی خودتونه و تصمیماتی که در ادامه میگیرید هم می تونه این وضعیت رو به سمت و سوی دیگه ای ببره حالا یا درگیری های فکریتون رو افزایش بده یا اینکه بلوا و آشوب رو کمتر کنه.

این خواب صرفا به شما یه تلنگر میزنه که یک سفر فکری رو برای تغییر آغاز کنید. و ممکنه تا زمانی هم که این درگیری های ذهنی رو حل و فصل نکنید و یک کار فکری پر و پیمون انجام ندین، خواب های مشابه ادامه پیدا کنن یعنی خواب هایی بببینید که پیغام شون یا احساسی که درونش تجربه میکنید کمابیش شبیه همین خواب باشه.

این خواب ها ادامه پیدا میکنن تا زمانی که اتمسفر فکری شما تغییر کنه. طبعا وقتی که حال شما رو به بهبودی بره، این مشکل حل بشه، میشه انتظار داشت که اتمسفر خواب ها هم تغییر کنه.

.

.

.

برای درک بیشتر خواب هایی با موضوع آشوب و بلوا، می تونیم به سراغ گزارش هایی بریم که در مورد همچین خواب هایی ثبت شده. دسترسی به همچین گزارشاتی اصلا کار دشواری نیست. جامعه ی فارسی زبان، علاقه ی خاصی به تعبیر خواب داره. به خواب هاشون تا حد زیادی باور دارن و شما می تونین سایتای زیادی رو پیدا کنین که هر چند تعبیر خواب های خوبی رو نمینویسن... تعبیر خواباشون کاربردی نیست اما کامنت های زیادی درج میشه که عملا توسط آدم ها نوشته شده و یک گزارش مستند در مورد اون چه هست که در دنیای خواب تجربه میکنن. برای این کار، همچین جمله ای رو سرچ کردم: تعبیر خواب آشوب.

الگوریتم های گوگل، به شما امکان میدن که علاوه بر دیدن خواب هایی با کلمات و مفاهیم نزدیک به کلمه ی آشوب، حتی وارد یک جست و جوی وسیع تر بشید. ابزاری مثل گوگل آنالیتیکس به شما امکان میده که بتونید محبوب ترین یا پر تقاضا ترین تعبیر خواب ها رو جست و جو کنید. یعنی این موضوعات، طی سال های اخیر، بیشتر جست و جو شدن.

فعلا از این مبحث میگذریم تا بریم سراغ خوندن و معنی کردن یک خواب با موضوع آشوب. فردی توی یکی از سایتا نوشته که: خواب دیدم که در شهر، بر سر غذا، آشوبی به پا شده بود. انگار آن شهر از قحطی غذا مینالید و همه ی مردم فروشگاه ها رو خالی و ویران کرده بودن و کسی چیزی برای خوردن نداشت. آیا این خواب تعبیری داره یا نه؟

قطعا تعبیر داره. اما این خواب، در مورد این صحبت نمیکنه که همچین اتفاقی می خواد در واقعیت بیوفته. حتی اگر چند روز بعد از دیدن این خواب توی اخبار ببینید که مردم یک جایی، به فروشگاه حمله کردن، باز هم به این معنی نیست که شما صرفا یک تصویری از آینده رو دیدید. فضایی که در دنیای خواب تجربه میکنید، نماد چالش ها و موقعیت هایی هستن که به لحاظ روانی باهاشون رو به رو هستید.

غذا و خوراکی، به طور سمبلیک میتونه نماد غذای روح و روان شما باشه. وقتی که شما به غذای روح و روانتون توجه نکنید، یا روحتون گرسنه بمونه، معمولا این گرسنگی یک حالت گرسنگی فکری و معنویه... و به سوال هایی که ذهنتون رو درگیر کرده جواب درستی ندین یا در این مورد سهل انگاری کنید، طبیعیه که در دنیای خواب، موقعیت های منفی در مورد غذا رو مشاهده کنید. در اینجا یک تصویر از یک مناقشه ی روانی بزرگ دیده میشه. تمام اون شهر آشوب زده، تصویری از حالت روحی و روانی فرد هستن و ازش میخوان که به این وضعیت سر و سامون بده.

وقتی فرد شروع کنه برای روح و روانش یک غذای مناسب رو تهیه کنه، به طور مثال مشغول مطالعه بشه، به پرسش های درونش اهمیت بده یا یک راه خودشناسی رو در پیش بگیره، طبعا تکرار همچین خواب هایی هم متوقف میشه.

.

.

.

حالا بیاید یک خواب دیگه در مورد جنگ و آشوب رو تفسیر کنیم. فردی نوشته که: من خواب دیدم بین کشور ما و اعراب جنگ شده و با شمشیر همه رو میکشن و خونه ی ما اومدن و شمشیر رو به صورت من گذاشتن و من در خواب بیهوش شدم و آخرش پدرم گفت که باید فرار کنیم با هلی کوپتر و بعدش بیدار شدم.

خب، یکی از جالب توجه ترین سمبل های توی این خواب، ابزار هایی هستن که آدما دارن ازش استفاده میکنن. مخصوصا این قرار گیری شمشیر کنار ابزاری مثل هلی کوپتر خیلی چیز عجیب و سوررئالیه. یکی از دلایلی که میگیم خواب ها رو نمیشه به اتفاقات عینی و واقعی تفسیر کرد، یعنی بگیم که این خواب نماد یک آشوب اجتماعی در واقعیت هست، همین ماهیت سوررئال خواب هاست. شما هیچ وقت در واقعیت نمی تونین ببینین که مردم در دوره ی مدرن، بیان چندان از ابزار های سنتی برای مبارزه استفاده کنن.

ولی در دنیای خواب، حتی چیز هایی فراتر از این هم می تونن در کنار همدیگه قرار بگیرن. چون دنیای خواب یک دنیای سمبلیکه و پیچیدگی ذهن ما اجازه میده که در آن واحد، احساسات و تجربیات مختلفی رو داشته باشیم. درگیری و آشوب در یک تفسیر کلی، اشاره به درگیری های ذهنی و روانی دارن. حالای فضای آشوب، بیشتر مشخص میکنه که این درگیری و آشوب داره از کجا آب میخوره و بهتره که به چه شکلی آشوب روانی رو برطرف کرد؟

چیزی مثل شمشیر کشیدن و وارد شدن به منزل شخصی افراد، نماد یک سری درگیری فکری هست که خیلی خیلی جنبه ی شخصی دارن. همونطور که خونه ای که درونش زندگی میکنیم یک جای خیلی شخصیه. وقتی آشوب به درون خونه ها کشیده میشه، نماد این هست که درگیری های فکری فرد رویابین هم داره به یک جاهای حساسی کشیده میشه و شخصی ترین عواطف و احساسات و تصمیماتشو به خودش درگیر میکنه. فرد احتمالا داره خودشو بابت مسائلی قضاوت میکنه که می تونن در یک محدوده ی شخصی بمونن و اصلا به دیگران ارتباطی ندارن. به طور مثال، فرد میبینه که دیگران به خاطر یک سری تصمیمات شخصی قضاوت اش میکنن و بعد به این قضاوت ها اهمیت میده. یا به وجهه ی اجتماعیش بیش از حد اهمیت میده. در حالی که اجتماعی که درونش زندگی میکنه درگیر عرف و قوانین احمقانه ای هست.

به طور مثال اطرافیانش ازش میپرسن که: چرا ازدواج نمیکنی؟ چرا سراغ فلان موقعیت شغلی بهتر نمیری وقتی برات امکانش فراهم هست؟ اینا تا حد زیادی یک سری تصمیمات شخصی هستن و لزومی نداره که ما با تلنگر دیگران به سراغ تغییر موقعیت بریم. اینا تصمیماتی هستن که در نهایت ما باید به صورت خصوصی در موردشون اقدام کنیم. اما وقتی آدم توی یک محیط متشنجی قرار میگیره و فشار روانی از هر طرف زیاد میشه یا بیش از حد به عرف اشتباه جامعه اش اهمیت میده، طبیعتا یک درگیری و آشوب فکری براش ایجاد میشه و دیدن همچین خواب هایی توی همچین دوره هایی اصلا عجیب نیست.

پس این خواب، یه پیشگویی از آینده نیست و صرفا داره به فرد هشدار میده که حواسش به درگیری های فکریش باشه و بدونه که این اتفاقات دارن از کجا آب میخورن. بخصوص قرار گرفتن سمبل سنتی شمشیر توی یک موقعیتی که به هلی کوپتر دسترسی هست، نشون میده که احتمالا ذهن فرد درگیر یک سری آشوب هایی هست که از سنت گرایی و افراطی گری نشات میگیره. بخصوص یک سری عرفی که در جامعه ی ما هنوز رایجه. مثل همین که افراد از همدیگه میپرسن چرا هنوز ازدواج نکردی؟ یا چرا دانشگاهو ول کردی؟ اینها پرسش هایی هستن که ذهن یک فرد روشن فکر و امروزی به راحتی باهاش کنار میاد و درکش میکنه. ولی کسایی که هنوز توی عقاید ده بیست سال پیش هستن و مدرک گرا هستن، و یا علاقه به خاله زنک بازی دارن، ممکنه که این پرسش ها رو مطرح کنن و بخوان ذهن شما رو مشغول کنن یا براتون فشار روانی ایجاد کنن. این مسئولیت به عهده ی شماست که آرامش ذهنتون رو در مقابل همچین فضایی و همچین فشار های روانی ای حفظ کنید.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...