نقد فیلم هری پاتر و تالار اسرار

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

نقد فیلم هری پاتر و تالار اسرار

تکنیک گسترش عناصر در هری پاتر و تالار اسرار

هری پاتر، از جمله داستان های موفقی است که توانسته به شیوه ای ادامه دار اما گیرا و همه پسند و البته در قالب سمبلیک ماندگار شود. ساخت داستان های ادامه دار، اصولا کار ساده ای نیست و نمونه های شکست خورده ی داستان های ادامه دار غیر قابل شمارش می باشند. با این وجود داستان هری پاتر پس از گذشت سال ها، به سری فیلم های جانوران شگفت انگیز رسیده و هر بار، نویسنده به کمک غربال عناصر داستان، سمبل ها و موضوعاتی که در دنیای خیال انگیز به آن ها پرداخته، موفقیت قابل توجهی را کسب کرده است.

این مطلب به طور اختصاصی به نقد و بررسی فیلم هری پاتر و تالار اسرار و میزان موفقیت سازندگان فیلم در ساخت داستانی ادامه دار می پردازد. کریس کولومبوس که کارگردانی قسمت اول این فیلم را نیز به عهده داشت، تغییرات موفقی را در بازی و مهارت بازیگران این فیلم ایجاد کرده و از این بابت میتوان نواقص قسمت اول را فراموش کرد اما در باقی موارد، می توان گفت که بار ماجراجویی کل داستان، به واسطه ی خوش شانسی های بی موقع، تا حد زیادی کاهش یافته است.

از فصل اول، شاهد حمایت و توجه آشکار و افراطی افراد سرشناس قلعه نسبت به شخصیت هری پاتر هستیم. پیشینه ای که باعث زیر ذره بین رفتن یک کودک با زندگی و رفتار های معمولی می شود. اما در واقع موفقیت های هری در اغلب اوقات، وابسته به شانس ها و کمک های از پیش برنامه ریزی شده ای هستند که از میزان هیجان و همزاد پنداری بیننده می کاهد.

اساس هری پاتر و تالار اسرار، بر داستان دفترچه ی خاطراتی که بخشی از روح ولدمورت است چرخش میکند. در اینجا ما بیشتر از قبل به درون کاراکتر های فیلم سفر می کنیم و این نوع از روایت گری آشکار از پیشینه و انگیزه ی شخصیت های منفی داستان، کمک کرده تا افراد بیشتری از مخاطبان فیلم، نسبت به کاراکتر های منفی علاقه و احساس همزاد پنداری پیدا کنند. در دنیایی که خوبی و بدی در نبردی تمام نشدنی هستند، زیرکی به میزان مساوی بین افراد داستان منتشر شده و محکومیت مطلقی وجود ندارد.

این داستان درباره ی مرگ و نحوه ی مبارزه ی انسان های فراری از مرگ با آن می باشد. در این قسمت متوجه میشویم که ولدمورت برای جلوگیری از مرگ حاضر است دست به چه کارهای شرورانه ای بزند یا حیات او خارج از وضعیت نرمال فیزیکی، به چه شکل در جریان هست. در هری پاتر و تالار اسرار، ولدمورت تنها روحی در یک دفترچه ی خاطرات می باشد. تجسم کنید یک دفترچه که با جادو و تکنیک هایی که به نظر برنامه نویسی شده تا عملکرد های خاصی را از خود نشان بدهد. قادر است یک انسان معمولی و سالم را فریب داده و او را ترغیب به کار هایی کند که در حالت عادی از او ساخته نیست و در نهایت از موجودیت منفی خود محافظت کند.

ولدمورت در این روایت به گونه ای نیازمند بقا و دارای انگیزه ای فعال معرفی می شود. در مقابل افرادی که حس انسان دوستی، عشق و فداکاری بیش از حد دارند. از این بابت که گاها برای مبارزه با همین انرژی شرور و منفی، حاضر می شوند خانواده و دوستان خود را ترک کنند. این موضوع، یعنی میزان فداکاری و نقاط تاریک و خاکستری آن در فصل های بعدی به شکل واضحی قابل مشاهده خواهد بود. در کتاب هری پاتر و زندانی آزکابان شاهد درگیری لفظی هری پاتر با افرادی هستیم که قصد ترک خانواده ی خود را دارند تا بتوانند به محفل خدمت کنند و طی همین درگیری ها اختلافات قابل توجهی نیز ایجاد می شود.

به هر صورت، موضوعاتی که باعث گسترش داستان در فیلم هری پاتر و تالار اسرار شده اند، رنگ و بوی فلسفی تر و بالغانه تری به خود گرفته است که چندان خوش آیند افرادی که جذب فانتزی ها و دنیای سمبولیک فیلم شده اند نبود. در واقع فصل اول به نسبت از فلسفه و واکاوی روانی کمتری برخوردار بود و در عوض به واسطه ی لحظاتی که شخصیت ها را تا پای مرگ پیش میبرد دارای جذابیت شده بود و البته افراد درگیر ماجرا نیز، به واسطه ی این فداکاری ها و زیرکی ها، به میزان بیشتری مورد تشویق و توجه و محبوبیت قرار میگرفتند. اما هر چه به جلو میرویم، از میزان این تشویق و در معرض توجه قرار گرفتن کاسته میشود و گاها افراد به علت کار های قهرمانی و فداکارانه، مورد سرزنش نیز قرار می گیرند.

در مجموع می توان گفت که نوع سمبل ها و عناصر در فیلم هری پاتر و تالار اسرار، از دنیای کودکی فاصله گرفته و سیر رشد داشته است. و در مورد نوع کاراکتر ها یعنی افرادی که در سن رشد و درک مفاهیم زندگی هستند، این رویه منطقی نیز می باشد. شاید از این بابت بتوان هری پاتر را یک فانتزی منطبق با روح واقعی زندگی دانست. چون هر چند که اتفاقات در دنیایی جادویی رخ می دهند اما درگیری های روانی و فکری افراد، کاملا منطبق با سن واقعی افراد معمول اغلب جوامع می باشد و موقعیت های حساس و دشوار صرفا مربوط به سوپرهیرو ها یا افراد متفاوت از اجتماع نیست.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...