رمان بازگشت به لموریا| پست چهل و دوم

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

فایل دوم مدل بازی شبیه سازی، درباره ی تصویر ساختار جهان در بازی شبیه سازی بود. ضبط کردن این فایل 8 ساعت طول کشید گرچه هنوز خیلی از حرفام هم ناگفته باقی موند. سعی کردم توضیح بدم که ساختار فعلی ما ممکنه اجازه بده بسیاری از مفاهیم ساختار شناسانه رو لمس کنیم، اما صرفا با تسلط به ساز و کار ماشین شبیه سازی میشه به ادبیاتی برای توصیف مفاهیم این ساختار رسید.

اگر خودمون رو مرکز یک مدار مدور در نظر بگیریم، هر یک از مدار های اطراف ما سطحی از آگاهی رو شامل میشه. وقتی سنگی رو مستقیما به درون آب پرتاب می کنیم، موج های مدوری روی آب ایجاد میشه. حجم اون سنگ، تعیین میکنه که چه مقدار دایره ایجاد بشه. اون حجم نماد میزان تکامل ماست و اون دایره ها نماد مفاهیمی که به واسطه ی سطح تکاملی خودمون قادر به درکش هستم.

فکر می کنم این مدل شباهت زیادی به مدل (دایره ی علوم) و مدل زندگی (آگورا) داره. به هر صورت، مدل بازی شبیه سازی سعی داره ساز و کار گسترش آگاهی رو توضیح بده که دقیقا چه اتفاقی میوفته که یک گونه به سمت انقراض میره یا دچار بیماری میشه یا چطور میشه از سردردگمی ها نجات پیدا کرد و این دوایر رو با سرعت اضافه کرد.

اینطور فرض می کنیم که سنگ یا حجمی که قصد داریم درون آب پرتاب کنیم، در ابتدا درشت هست، اما تمام این جسم یا بخشیش، از یک جنس سست و آهکی تشکیل شده. و حین مسیر پرت شدن یا همون لحظه که توی دستای ماست، به دو یا چند تکه تقسیم میشه. قطعا با افتادن این قطعات توی آب، نتیجه ای که انتظار می رفت گرفته نمیشه.

مثل این میمونه که یک تمدن تلاش زیادی برای گسترش علوم خودش انجام بده اما ناگهان به واسطه ی یک ویروس دچار رکود اقتصادی بشه و تمام ساختار هاش به هم بریزه. یا مثلا فردی سال ها در مورد فلسفه های مختلف مطالعه کنه اما در نهایت از ادامه ی زندگی پا پس بکشه و به واسطه ی خودکشی از ادامه ی زندگی فعلی انصراف بده.

مدل ماشین شبیه سازی پتانسیل شناسایی چنین مسائلی رو داره.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...