تعبیر خواب کهن الگو ها

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

تعبیر خواب کهن الگو ها

کهن الگو ها از مهم ترین عناصری هستند که تا کنون در مورد ساختار روانی انسان ها ارائه شده اند و به ما امکان ایجاد نوعی دسته بندی را به دست می دهند. در واقع همان طور که کالبد های فیزیکی ما انسان ها بسته به نژاد، می تواند انواع مختلفی داشته باشد، هر چند در اصول کلی اسکلت بندی و آناتومی، تفاوت چندانی نداریم، ساختار روانی نیز دارای حالات مختلفی می باشد. کهن الگو ها تعریف کننده ی انواع مختلف ساختار روانی می باشند. روان ما می تواند شبیه به یک ساختمان در خواب ظاهر شود. کهن الگو ها نشان می دهند که ساختمان روان هر فرد چگونه ساخته شده است.

این سبک شناسی به ما کمک می کند تا با عادت ها و سلایق یا اهداف ذهنی هر فرد در زندگی آشنا شویم. هر چند ممکن است در ساختار روانی ما کهن الگو ها و سبک های مختلفی از ساختار روانی خودنمایی کنند اما معمولا یک کهن الگو به صورت غالب است و رد این سمبل را می توان به شکل های مختلفی در خواب های هر فرد مشاهده کرد.

به همین دلیل بر هر فردی که مایل به شناخت روان انسان می باشد لازم است تا به شناخت مناسبی از کهن الگو ها دست پیدا کند. با وجود سمبل های مادر و اصلی مهمی که در علم تعبیر خواب روانشناسی تا کنون شناسایی شده است، کهن الگو ها با وجود پیچیدگی هایی که دارند همچنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. به طور مثال سمبل حیوانات یا گیاهان یا رنگ ها، برگرفته از طبیعت اطراف ما هستند و درک آن ها به مراتب ساده تر می باشد. در واقع به کمک مطالعه ی طبیعت به درکی عمیق و سمبلیک از روان خود می رسیم.

اما انسان ها موجودات پیچیده ای هستند و وضعیت و ساختار روانی آن ها منطبق با الگو های ساده نیست و ترکیبی از الگوریتم های در هم تنیده و متنوع می باشد. به همین دلیل برای شناخت و مدیریت وضعیت روانی خود نیازمند شابلون های کارآمد تری هستیم. مطالعه و درک کهن الگو ها به ما کمک می کند تا این شابلون ها برای ما نمایان شوند و بتوان دسته بندی های کارآمد تری را برای انواع ساختار های روانی نوع بشر تعریف کرد.

آرکتایپ ها یا کهن الگو ها یک شخصیت نمادین با کنش ها، عادت ها، رفتار ها، احساسات و موقعیت های تعریف شده هستند و برای درک روانی این الگو ها و میزان تاثیر پذیری هر فرد از این ساختار های روانی، لازم است تا به تفسیر خواب هایی با موضوع کهن الگو ها بپردازیم. لازم است تا کهن الگو ها را با کنش های مختلف تفسیر کنیم. لازم است تفسیر کنیم که وقتی یک کهن الگو در موقعیتی خاص، در خواب فرد ظاهر می شود، چه پیامی را با خود به همراه دارد. رفتار هایی که کهن الگو ها در خواب های ما نشان می دهند می توانند نشان دهنده ی اشکالات جزئی یا فاجعه باری باشند که در ساختار روانی فرد ایجاد شده و در حال تاثیر گذاشتن بر روند تصمیم گیری او در زندگی روزمره می باشد.

کهن الگو ها را می توان به عنوان مهم ترین ارکان روان و شخصیت فرد تعریف کرد، در حالی که تمام افرادی که در خواب مشاهده می کنیم، از منظر تعبیر خواب روانشناسی، سمبل ابعاد مختلف افکار و شخصیت خودمان هستند.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...