تعبیر خواب گاو 2

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

تعبیر خواب گاو

بسیار اتفاق می افتد که در رویاهای خود با حیوانات گوناگون رو به رو می شویم. در ابتدا باید بدانید که هر حیوانی که در رویا مشاهده می کنید، به صورت سمبلیک، اشاره به بخشی از غرایز بدوی انسان دارد. این غرایز دو بعد مثبت و منفی دارند. اگ شما قادر به کنترل غرایز خود باشید، میتواند از آن ها برای بهبود کیفیت زندگی خود استفاده کنید و اگر کنترل آن ها را از دست بدهید، به خود و دیگران صدمه خواهید زد. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که سمبل گاو، اشاره به کدام بخش از غرایز و افکار رویابین دارد.

در افسانه ها می خوانیم که تسئوس وظیفه ی گرفتن گاو وحشی به نام گاو ماراتن را داشت. گاوی که هراکلس در هفتمین خوان خود وظیفه ی به دام انداختنش را داشت و در نهایت از قربانی کردن او امتناع ورزید و آن را در دشت ماراتون رها نمود. تسئوس در مسیر ماراتن دچار طوفان شدیدی شد و در جست و جوی پناهگاه، به کلبه ی زنی باستانی به نام هکالی پناه برد.

او قسم خورد که اگر تسئوس در گرفتن گاو موفق شود، در پیشگاه ایزد آسمانها زئوس قربانی خواهد داد. تسئوس در نهایت گاو را به دام انداخت، اما هنگامی که به کلبه ی هکالی بازگشت، اومرده بود. سپس تسئوس این حیوان را به آتن آورد و آن را در پیشگاه الهه ی حامی شهر، یعنی آتنا قربانی کرد.

گاو ماراتن یا گاو کریت در اساطیر یونانی، گاو نری بود که توسط پوزئیدون از دریا فرستاده شده بود. همسر شاه مینوس و ملکه کریت، پاسیفائه، عاشق مجسمه ی گاوی شد که دایدالوس هنرمند ساخته بود. پاسیفائه درون آن خوابید و با او نزدیکی کرد وهیولایی به نام مینوتور را به دنیا آورد؛ موجودی افسانه ای با کلّه ی گاو.

برای انجام هفتمین خوان، هرکول باید به جزیره ی کریت سفر می کرد. وظیفه ی هرکول، گرفتن گاوی وحشی و دارای قدرتی فوق العاده بود. وقتی هرکول به جزیره ی کریت رسید، شاه مینوس اختیار تام به او داد تا هر چه سریع تر گاو را گرفته و به نزد ائوروستئوس بازگرداند. زیرا گاو آزادانه در زمین های او پرسه می زد و محصولات آن ها را ویران می نمود. هرکول برای به دام انداختن گاو به طناب احتیاج داشت.

 او سپس آن قدر آن  را تعقیب نمود تا جانور ضعیف شد و در زمانی مناسب طناب را به دور گردن او انداخت. بعد از آرام کردن حیوان بر پشت آن سوار شد و به آتن نزد ائوروستوس بازگشت. ائورستوس می خواست گاو را برای هرا  قربانی کند اما هرا که از هرکول تنفر داشت، از قربانی شدن گاو جلوگیری کرد چون این کار باعث شکوه هرکول می شد. بنابراین گاو را در طبیعت یونان آزاد نمودند. تسئوس نیز گاو را به نشانه ی قدر دانی از آتنا قربانی کرد. بنابراین گاو نشانه ای از قدرت روانی و تلاش افراد برای نشان دادن نیروی مبارزه می باشد.

اقوام هند و ایرانی به سبب سبک زندگی دامپروری خود همواره نقش مهمی برای گاو قائل بودند،این اهمیت نقش گاو در فرهنگ هندی،بسیار افراطی و به شکل پرستش گاو بروز کرد.اما در ایران،گاو به عنوان نمدی از رویش،زندگی،طبیعت و باروری ایفای نقش کرد.در آیین میترائیسم ،کشتن گاو نماد رهایی از نفس و شهوت بود و گویی برای اتحاد با ایزد مهر انجام می گرفت.

پس از ظهور زرتشت،کشتن و قربانی کردن گاو به عنوان رسوم مذهبی نهی می شد و زتشت کشتن گاو جز به ضرورت و به عنوان خوراک را جایز نمی دانست.هم چنین خوردن گوشت گاو و دیگر جانداران،در برخی از روز های سال حرام شد.(جهت ترویج فرهنگ خواری و آسیب نرساندن به موجودات زنده)در تخت جمشید،گاو وشیر به عنوان ماد ماه و خورشید (تابستان و زمستان)نقش شده است و پیروزی شیر بر گاو نمادی از پایان زمستان وزایش دوباره ی طبیعت  است.

شاخ گاو نیز به دلیل شباهت با هلال ماه،همواره نمادی از ماه بود و میدانیم که در اساظیر ایران،ماه همواره نشانی از زندگی وآغاز حیات بوده است.کارل گوستاو یونگ،روانشناس شهیر در کتاب"قهرمان"قربانی کردن گاو در آیین مهر ایرانی را مورد روان کاوی قرار می دهد و آن را نشانی از قربانی کردن جسم و شهوت ورسیدن به تعالی روحی می داند.در تمدن مصر،خدایان متعددی با گاو نر تجسم می شد.

همچنین مراسم سالانه ی داممفیس، با حضور فرعون وگاو نر مقدس برگزار می شد. در تندیس های نو آشوری، گاو نر بالدار با سر آدمی نقش حفاظت و نگهبانی را داراست. گاو نر و یا گوساله از ابتدا به عنوان نمادی از خدایان مورد پرستش بوده و از آمون، ایزد خورشید مصر در ماون نیایشی با عنوان گاو نر مادرش یاد شده است.

 در آیین هندو معتقدند برهما گاو و برهمن را در یک روز آفرید و به این جهت از خوردن گوشت آن خودداری میشود.اما به رغم تقدسی که برای گاو قائلند،دهان آن را به جهت شهادت دروغ در حضور ایزدان و نفرین وینشو براو،ناپاک میدانند.رفت و آمد گاو در معابد ومحراب در مصر باستان و در هند کنونی و منع خوردن گوشت گاو از علائم به جا مانده از تقدس گاو در گذشته است که با آیین بودایی از هند به شرق دور گسترش یافت.

گاو سرخ،که گوساله ی سرخ نیز نامیده می شود،نام گاوی است که در کتاب مقدس ذکر شده است و اسرائیلی ها به دستور خداوند آن را قربانی کرده و از خاکستر آن برای پاکسازی افرادی که با یک جسد در تماس بودند استفاده می کردند. گوساله ی سامری یا گوساله ی هارون گوساله ای از طلا بوده است که سامری (به روایت قرآن) یا هارون (به روایت تورات) آنگاه که موسی به کوه طوررفته بود از زر ساخت و بنی اسرائیل را به پرستش آن دعوت کرد.دیدن چنین سمبلی در رویا می تواند به پرسش های شما درباره ی علت جهل موجود در جامعه و بی توجهی انسان ها به حقیقت اشاره داشته باشد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...