تعبیر خواب احساس ترس

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

تعبیر خواب ترس

احساسات بخش جدایی ناپذیر تجربه ی رویابینی هستند. بخش زیادی از رویاهایی که میبینیم، بازگو کننده ی ترس هایی هستند که به طور روزمره با آن ها رو به رو هستیم. ترس هایی که ممکن است گاها قادر به کنترل آن ها نباشیم. ترس هایی که در رویا تجربه می کنیم، می توانند نشان دهنده ی اوهامی باشند که پایه ی منطقی نداشته و در واقعیت، به جای فکر کردن به غیر منطقی بودن آن ها، در تلاش هستیم حمله های پیاپی شان را سرکوب کنیم.

فوبیا یا ترس غیرمنطقی یک بی نظمی روان شناختی یا اختلال روانی است. این اختلال بدون شک در تمام جوانب زندگی فردی و اجتماعی شخص مبتلا تأثیر منفی و ناخوشایندی خواهد داشت و توجه به این موضوع می تواند انگیزه ای باشد برای درمان این مشکل و بیماری.

اختلال هراس یا فوبیا از کلمه ی یونانی phobos به معنای ترس ناسالم گرفته شده  و نوعی اختلال اضطرابی محسوب می شود. ترس عبارت است از احساس نگرانی که از فکر خطر و یا حضور آن نشأت می گیرد. بی تردید در هر امری نا آگاهی، نادانی و بی خبری، ذاتاً مولد ترس و وحشت است.

روانکاوان میان ترس و اضطراب تفاوت قائل هستند. ترس واکنشی عادی و طبیعی است. اما اضطراب و دلهره به ترسی بی دلیل مربوط می شود که به تأثیر از احساس مبهم و خطری نا مشخص، ناشناخته و بر اثر عوامل خاصی ایجاد می گردد. ترس، احساس و حالتی بسیار غامض و قوی می باشد که در نهاد انسان نهفته می شود و اغلب از آن آگاهی نداریم. به همین علت بروز بسیاری از بیماری های جسمانی در پدیده ی ترس، آن هم از نوع منفی و مخرب آن ریشه دارد و علائمی چون سردرد، مختل شدن تمرکز فکر و ذهن، انقباض شدید عضلانی، اختلال در عملکرد دستگاه های قلب، گوارش و تنفسی و غدد درون ریز و ... در بر دارد.

صد ها عوامل و مولد انواع ترس ها به ویژه از نوع بیمار گونه و غیر منطقی آن یعنی فوبی یا فوبیا وجود دارد که در صورت مزمن و شدید شدن آن می تواند زندگی انسان را آن هم در عصر ماشینی واقعاً مختل و فلج سازد. ترس یک احساس کاملاً آشنا برای یک یک ما انسان ها است. همه ی ما حالات فیزیکی ترس، چون حبس نفس یا تند نفس کشیدن، هیجان جسمی و یا فلج شدن از ترس، عرق کردن، لرزیدن، فرار کردن، اضطراب، سرگیجه و ... را می شناسیم.

در حیوانات و انسان، حس ترس در واقع یک حس دفاعی است و حکایت از امکان خطر و دردی می کند. اما احساس ترس بشری، چیزی ورای یک حس طبیعی است، زیرا این احساس آغشته با تصورات، آرزو ها و حالات وجودی و خاص انسانی است. از این رو یک احساس انسانی است.

برای ورود به جهان چند فاکتوری و چند چشم اندازی ترس بشری و حالات مختلف آن و بیماری های مختلف ناشی از آن، بایستی ابتدا متوجه این ترس پایه ای باشیم که ترس همیشه به شکل ترس از چیزی است و به دو شکل عمده ظاهر می شود. یا این ترس به شکل هراس یا فوبی از یک پدیده ی مشخص مثل هراس اجتماعی، یا هراس از حیوانات است و یا به شکل دیگر ترس، یعنی به شکل ترس از یک موضوع نامشخص و مبهم مثل بیماری ترس و یا وسواس است.

درنگاه مکاتب مختلف روان درمانی، اصولاً سؤال اولیه این است که بیمار از چه هراس دارد. این مکتب علت این هراس را یا ناشی از حالت شرطی شدن بیمار به علت یک تجربه ی کابوس وار مانند گرفتاری چند ساعته در آسانسور می داند، یا هراس از هواپیما و مار را ناشی از یادگیری اجتماعی و دیدن ترس افراد مورد اعتماد از این موضوعات و یادگیری هراس می بیند.

چنین رویایی از شما می خواهد تا ریشه ی ترس درونی خود را شناخته و درباره ی آن با خودتان صادق باشید. در صورت تجربه ی ترس های مکرر در رویا، شاید لازم باشد تا با افرادی درباره ی نگرانی خود صحبت کنید.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...