تعبیر خواب احساس استرس

نوشته شده توسط:ارغوان | ۰ دیدگاه

تعبیر خواب استرس

بخش زیادی از تعبیر رؤیا به احساس رؤیابین در لحظه ی دیدن سمبل ها مربوط است. استرس یکی از احساساتی است که ممکن است به طور مکرر در خواب های خود تجربه کنیم. سراسیمه از رؤیایی با سمبل تصادف بیدار می شویم و استرس تمام وجود ما را در برمی گیرد. ممکن است در طی روز های آینده در حین رانندگی احتیاط بیشتری به خرج دهیم یا اصلاً دست به رانندگی نزنیم. استرس حالت روانی پیچیده ای است که از یک همکار مزاحم تا خیابانی پرترافیک می تواند به آن دامن بزند، اما واکنش ما انسان ها نسبت به موقعیت های اضطراب آور نیز به همان اندازه پیچیده و متنوع است.

شاید از خودتان بپرسید که دلیل تجربه ی این احساس ناخوشایند در رؤیا چیست، درحالی که ممکن است شما هم اکنون و در زندگی بیداری دچار هیچ مسئله ی چالش برانگیزی که در شما استرس ایجاد می کند نباشید. امروزه استرس موضوعی شایع است، اما این واقعیت که شما می توانید به شیوه های مختلفی به استرس پاسخ دهید اغلب کمتر بیان می شود. فهم سبک پاسخ شما به استرس مهم است زیرا تحقیقات نشان می دهد شیوه ی واکنش تان به عوامل استرس زای روزمره، پیامد های بلند مدتی برای سلامت جسمی و روانی شما دارد.

استرس می تواند ناشی از ترس باشد. ترس در رویا با مفاهیمی که در ذهن شما ناشناخته هستند مرتبط می باشد. در واقع ترس غالبا نشات گرفته از موضوعی است که ماهیت آن برای ما نامشخص است. چنین رویایی از شما می خواهد تا نسبت به مسائلی که نسبت به آن ها کنجاوی دارید و ماهیتشان برای شما نامشخص مانده است، شجاعت به خرج داده و اطلاعات بیشتری کسب کنید. عدم شجاعت به وجود آورنده ی ترس و استرس است و می تواند شما را در طولانی مدت منفعل و متوقف کند.

 پنج شیوه ی رایج برای پاسخ به استرس وجود دارد:

1-پاسخ تسلیم: ممکن است فلج شوید، درمانده شوید یا احساس هوشیاری بیش از حد کنید.

2-پاسخ مبارزه: نوعی حس رقابت جویی، خشونت یا دفاع از خود احساس می کنید. بدنتان خودش را برای مبارزه در چهارچوب موقعیت آماده می کند.

3-پاسخ گریز: در این پاسخ که اغلب با مبارزه ذکر می شود در پی گریز، اجتناب یا عقب نشینی هستید.

4-پاسخ چالش: چگونگی تفکر شما درباره ی استرس اهمیت فوق العاده ای در کیفیت عملکردتان در مقابله با آن دارد. برخی استرس را نوعی تهدید می بینند، در حالی که برخی دیگر می توانند آن را نوعی چالش ببینند. در پاسخ چالش انرژی اضافی می گیرید، ضربان قلبتان افزایش می یابد و سطح آدرنالین خون بالا می رود، اما از چند جنبه ی مهم با مبارزه یا گریز متفاوت است. به جای احساس ترس، احساس تمرکز می کنید. نسبت متفاوتی از هورمون های استرس را آزاد می کنید و راحت تر می توانید به منابع جسمی و روانی تان دسترسی داشته باشید.

نتیجه ی این ها عبارت است از تمرکز بیشتر، عملکرد بیشینه و خودباوری بیشتردر واقع کسانی که می توانند درباره ی استرس بیشتر همچون یک چالش وکمتر همچون یک تهدید فکر کنند، افسردگی و اضطراب کمتر، سطوح بالاتر انرژی، عملکرد کاری و رضایت از زندگی را گزارش می کنند. پرسش های زیر به شما کمک می کند تا استرس را به مثابه چالش در نظر بگیرید: در این موقعیت کجا کنترل/ تأثیر/ نفوذ دارم؟ چه کنش خاصی می توانم انجام دهم؟ چه توانایی هایی دارم؟ چه منابعی دارم؟ چه چیزی به من امکان می دهد تا بدانم که می توانم از پس این موقعیت برآیم؟

5-پاسخ مراقبت ودوست یابی: این نوع پاسخ شجاعت را افزایش می دهد، مراقبت از دیگران را ترغیب می کند و روابط اجتماعی را مستحکم می سازد. شاید وسوسه انگیز باشد که در موقعیتی پر استرس فکر کنیم به تنهایی می توانم از پس این بر آیم، اما در واقعیت پاسخ به استرس عملاً شما را وامی دارد تا از دیگران کمک بخواهید و بیشتر اجتماعی باشید.

در مجموع می توان گفت که تجربه ی چنین احساسی در رویا، مخصوصا به طور مکرر، می تواند به مسائل گوناگونی که در زندگی بیداری برای شما ناخوشایند هستند اشاره داشته باشد. نوعی استرس تکرار شونده که معطوف به موضوع خاصی نیست و ممکن است گاها بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق بیوفتد. این رویا از شما می خواهد تا به راه های مختلف متوسل شده و این مشکل را جدی بگیرید. این رویا ها به شما کمک می کنند تا به جای خو گرفتن با این وضعیت روانی خاص، به مقابله با آن پرداخته و برای برطرف کردن آن تلاش کنید.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...